Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania to dla wielu osób najpoważniejsza inwestycja w życiu, dlatego trzeba zrobić wszystko aby cała transakcja przebiegła bezproblemowo. Podpowiemy Ci, jak bezpiecznie i bez komplikacji kupić mieszkanie od dewelopera.

Sprzedaż nowych mieszkań w pierwszych trzech kwartałach 2017r. znacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku. Deweloperzy robią wszystko aby zaspokoić rosnący popyt na nowe mieszkania. Inwestorzy doskonale wiedzą jak sobie z tym wszystkim poradzić. Jednak osoby, które kupują mieszkanie po raz pierwszy mogą czuć się trochę zagubionymi.

  1. Lokalizacja

Pamiętaj, że mieszkanie to zakup na długie lata, dlatego lokalizacja zaraz obok ceny jest najważniejszym czynnikiem. Ma ona istotny wpływ na komfort Twojego życia, na bezpieczeństwo, a także na czas, który będziesz musiał codziennie poświęcić na dojazd do pracy, czy szkoły.

Ustawa deweloperska przewiduje, że firma zajmująca się sprzedażą nowych mieszkań ma obowiązek przygotować tzw. prospekt informacyjny, który będzie zawierał informacje o planowanych w promieniu kilometra inwestycjach (m.in. budowa dróg, linii kolejowych, oczyszczalni ścieków, a także innych obiektów obniżających komfort życia). Radzimy Ci abyś poświęcił jednak nieco swojego czasu i sam przeprowadził analizę planu zagospodarowania przestrzennego.

  1. Firma deweloperska

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania dokładnie sprawdzić firmę deweloperską. Spółki notowane na giełdzie mają obowiązek publikowania raportów, a ich sytuacja jest analizowana przez uczestników rynku. Przyjrzyj się również poza wynikami finansowymi innym inwestycjom zrealizowanym przez daną firmę.

  1. Grunt

W księdze wieczystej, do której możesz zajrzeć korzystając z Internetu, sprawdź grunt, na którym ma zostać postawione osiedle. W księdze wieczystej sprawdź również, czy działka nie jest obciążona służebnością albo hipoteką inną niż ta na budowę.

  1. Rachunek powierniczy

Rachunkiem powierniczym jest objęta dziś większość inwestycji. Co to oznacza? Jest to specjalny rachunek bankowy, na który kupujący mieszkanie wpłaca pieniądze, jednak do dewelopera trafiają one dopiero w momencie postępu prac budowlanych. Dzięki temu Twoje środki nie będą mogły zostać zdefraudowane przez nieuczciwego dewelopera.

         5 . Umowa deweloperska

         Od kilku lat obowiązuje ustawa deweloperska, która wprowadziła obowiązek podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Zwróć uwagę, aby Twoja umowa zawierała jak najwięcej detali dotyczących nieruchomości i całej transakcji, a mianowicie od daty ukończenia budowy oraz przeniesienia prawa własności, poprzez dokładne opisanie standardu wykończenia mieszkania, aż do otoczenia budynku. Im więcej dokładnych szczegółów będzie zawierać Twoja umowa tym, będzie ona bezpieczniejsza, ponieważ w przypadku nie wywiązania się dewelopera z zobowiązania, będziesz mógł na podstawie zapisów w umowie dochodzić swoich praw w sądzie.

  1. Odbiór mieszkania

Bardzo ważnym przy odbiorze mieszkania jest sprawdzenie jego stanu technicznego, jakości wykonania, a także czy budowlańcy nie dopuścili się tzw. fuszerki. Jeśli nie masz podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa poproś kogoś o pomoc, aby doświadczonym okiem spojrzał na Twoje mieszkanie. Jeśli wszystko jest w porządku należy odebrać klucze i spisać liczniki.